Κύριος / Πρόληψη

Fervex: οδηγίες χρήσης

Το φάρμακο Ferveks ανήκει στη φαρμακολογική ομάδα των συνδυασμένων αντιφλεγμονωδών φαρμάκων. Χρησιμοποιείται για τη συμπτωματική θεραπεία του κρυολογήματος.

Περιγραφή της μορφής δοσολογίας, σύνθεσης

Το παρασκεύασμα Ferveks εκδίδεται σε ιατρική μορφή σκόνης για την παρασκευή διαλύματος που είναι αποδεκτή μέσα (χορήγηση από το στόμα). Έχει ένα ελαφρύ μπεζ χρώμα, αποτελείται από μικρά κοκκία. Ανάλογα με τη γεύση που χρησιμοποιείται, η σκόνη μπορεί να μυρίσει σαν λεμόνι ή βατόμουρο. Η σύνθεση του φαρμάκου περιλαμβάνει μερικά σημαντικά δραστικά συστατικά, το περιεχόμενο τους σε ένα σάκο είναι:

  • Παρακεταμόλη - 500 mg.
  • Ασκορβικό οξύ (βιταμίνη C) - 200 mg.
  • Φαινυραμίνη μηλεϊνική - 25 mg.

Επίσης, η σκόνη περιέχει βοηθητικά συστατικά, τα οποία περιλαμβάνουν αραβικό κόμμι, γεύση βατόμουρου ή λεμονιού, σακχαρόζη, σακχαρινικό νάτριο, άνυδρο κιτρικό οξύ. Η σκόνη είναι σε σάκους 13 g. Η συσκευασία από χαρτόνι μπορεί να περιέχει 4, 5, 6 ή 8 σάκους σκόνης και οδηγίες χρήσης του φαρμάκου.

Φαρμακολογική δράση, φαρμακοκινητική

Λόγω των κύριων δραστικών συστατικών που περιέχονται στο παρασκεύασμα, έχει αντιπυρετικό, αντιφλεγμονώδες και αναλγητικό θεραπευτικό αποτέλεσμα:

  • Η παρακεταμόλη - παριστά μία ομάδα μη-στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμακολογική φάρμακα, αναστέλλει τη λειτουργική δράση του ενζύμου κυκλοοξυγενάσης υπεύθυνο για τη σύνθεση προσταγλανδίνης του προ-φλεγμονώδους μεσολαβητή σε ένα τόπο της φλεγμονής, μειώνοντας έτσι τη σοβαρότητα των φλεγμονωδών συμπτωμάτων όπως ο πόνος, οίδημα, ερυθρότητα. Επίσης μειώνοντας τη συγκέντρωση των προσταγλανδινών στο θερμορυθμιστικό κέντρο του μυελού, συμβάλλει στη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος.
  • Η μαλεϊκή φαιναραμίνη - είναι ένας αποκλειστής ισταμίνης Η1-μειώνοντας έτσι τη σοβαρότητα της ρινόρροιας (ρινική εκφόρτιση), πρήξιμο του ρινικού βλεννογόνου, σχίσιμο και ερυθρότητα των οφθαλμών. Αυτή η ένωση βοηθά στην αποκατάσταση της ρινικής αναπνοής.
  • Το ασκορβικό οξύ - ένας κύριος ρυθμιστής των αντιδράσεων οξειδοαναγωγής σε όλα τα κύτταρα του οργανισμού, συμβάλλει στη βελτίωση της λειτουργικής κατάστασης του ανοσοποιητικού συστήματος, αιμόσταση (σύστημα πήξης του αίματος), ομαλοποιεί τη διαπερατότητα των τοιχωμάτων των αιμοφόρων του μικροαγγειακού καθώς και τη σύνθεση της εξωκυττάριας μήτρας του συνδετικού ιστού.

Όλα τα ενεργά συστατικά της σκόνης Ferwex είναι αρκετά γρήγορα και σχεδόν πλήρως απορροφημένα από τα έντερα στο αίμα, κατανέμονται ομοιόμορφα στους ιστούς, διεισδύουν στις δομές του εγκεφάλου μέσω του αιματοεγκεφαλικού φραγμού. Η παρακεταμόλη και η μηλεϊνική φαινυραμίνη μεταβολίζονται στο ήπαρ για να σχηματίσουν προϊόντα ανενεργού αποικοδόμησης που απεκκρίνονται στα ούρα. Η βιταμίνη C ενσωματώνεται στον μεταβολισμό των κυττάρων.

Ενδείξεις χρήσης

Η κύρια ιατρική ένδειξη για τη χρήση της σκόνης Fervex είναι η συμπτωματική θεραπεία οξείας αναπνευστικής λοίμωξης ιικής προέλευσης για τη μείωση της σοβαρότητας τέτοιων εκδηλώσεων όπως η ρινική συμφόρηση, ο πυρετός, οι πονεμένοι μύες και οι αρθρώσεις. Επίσης, το φάρμακο χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της ρινοφαρυγγίτιδας (φλεγμονή της βλεννογόνου της ρινικής κοιλότητας και του φάρυγγα).

Αντενδείξεις

Παρουσιάζονται διάφορες παθολογικές και φυσιολογικές καταστάσεις του σώματος του ασθενούς, στις οποίες αντενδείκνυται η χρήση της σκόνης Ferwex, αυτές περιλαμβάνουν:

  • Διαβρωτική και ελκωτική παθολογία του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου στο οξεικό στάδιο.
  • Πύλη υπέρτασης, που χαρακτηρίζεται από αυξημένη αρτηριακή πίεση στα αγγεία του συστήματος φλεβικής φλέβας.
  • Χρόνιος αλκοολισμός.
  • Σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Η ανεπάρκεια του ενζύμου αφυδρογονάση γλυκόζης-6-φωσφορικής.
  • Εγκυμοσύνη (ειδικά στο τρίμηνο I και ΙΙΙ), καθώς και η περίοδος θηλασμού (θηλασμός).
  • Η ηλικία του ασθενούς είναι μικρότερη των 15 ετών.
  • Ατομική δυσανεξία στην παρακεταμόλη, στη μηλεϊνική φεϊραμίνη, στο ασκορβικό οξύ ή στα έκδοχα φαρμάκων.

Με προσοχή παρασκεύασμα εφαρμόζεται με ταυτόχρονη ηπατική ανεπάρκεια, γλαύκωμα κλειστής γωνίας, συγγενής αυξημένα επίπεδα χολερυθρίνης στο αίμα (σύνδρομο Gilbert, Rotor, Dubin-Johnson) υπερπλασία (αύξηση στον όγκο του σώματος) του προστάτη στους άνδρες, ηπατίτιδα (φλεγμονή του ήπατος) ιική, τοξική, αλκοολισμού, καθώς και στην τρίτη ηλικία. Πριν χρησιμοποιήσετε τη σκόνη Fervex, είναι σημαντικό να διασφαλίσετε ότι δεν υπάρχουν αντενδείξεις.

Η σωστή χρήση, η δοσολογία

Στόκοι σκόνης που προορίζονται για στοματική χορήγηση. Προηγουμένως διαλύεται σε 200 ml ζεστού νερού (η θερμοκρασία επιτρέπεται από +50 έως + 80 ° C). Το διάλυμα που προκύπτει πρέπει να πιει αμέσως μετά την προετοιμασία. Λαμβάνεται μεταξύ των γευμάτων. Η μέση συνιστώμενη δόση είναι 1 σάκος 2-3 φορές την ημέρα. Τα διαστήματα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 ώρες. Σε ασθενείς με λειτουργικές διαταραχές του ήπατος ή των νεφρών, το διάστημα αυτό πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες. Η διάρκεια της θεραπείας με σκόνη Fervex ως αναισθητικό δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 5 ημέρες, ως αντιπυρετικό - 3 ημέρες. Εάν είναι απαραίτητο, η μεγαλύτερη χρήση του φαρμάκου θα πρέπει να συμβουλευτείτε γιατρό.

Παρενέργειες

Η σκόνη Fervex όταν εφαρμόζεται σωστά, λαμβάνοντας υπόψη τις συνιστώμενες θεραπευτικές δοσολογίες, είναι αρκετά ανεκτή. Μερικές φορές κατά τη χρήση του μπορεί να προκαλέσει ανεπιθύμητες ενέργειες όπως ναυτία, περιοδικές έμετο, πόνο στην περιοχή του στομάχου (επιγάστριο) και αλλεργίες (δερματικό εξάνθημα, κνησμός της, κνίδωση, αγγειοοίδημα, αγγειοοίδημα, αναφυλακτικό σοκ). Λιγότερο συχνά, αναπτύσσεται αιματοποιητική διαταραχή με μείωση του αριθμού των ερυθρών αιμοσφαιρίων, των λευκών αιμοσφαιρίων και των αιμοπεταλίων στο αίμα, ξηροστομία, εξασθενημένη ούρηση, υπνηλία, παρηκία στέγασης. Με τη μακροχρόνια χορήγηση της σκόνης Fervex, η πιθανότητα εξασθένησης της λειτουργικής δραστηριότητας του ήπατος και των νεφρών αυξάνεται. Στην περίπτωση σημείων εμφάνισης ανεπιθύμητων ενεργειών, το φάρμακο πρέπει να διακοπεί και να συμβουλευτείτε ιατρό.

Χαρακτηριστικά χρήσης

Πριν αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σκόνη Fervex, θα πρέπει να διαβάσετε προσεκτικά τις οδηγίες και να δώσετε προσοχή στα διάφορα χαρακτηριστικά της χρήσης του φαρμάκου, τα οποία περιλαμβάνουν:

  • Τα ενεργά συστατικά του φαρμάκου μπορούν να αλληλεπιδράσουν με φάρμακα άλλων κλινικών και φαρμακολογικών ομάδων. Συγκεκριμένα, η λήψη μετοκλοπραμίδης, δομπεριδόνης ή χολετυραμίνης απαιτεί διαβούλευση με γιατρό.
  • Στην περίπτωση χρήσης του φαρμάκου από ασθενείς με ταυτόχρονο σακχαρώδη διαβήτη, πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι ένας σάκος σκόνης περιέχει 11,5 σάκχαρα, που αντιστοιχεί σε 0,9 XE (μονάδες ψωμιού). Ο κανόνας αυτός δεν εφαρμόζεται στη σκόνη, η οποία δεν περιέχει σακχαρόζη.
  • Η πρόσληψη αλκοόλ αποκλείεται από τη χρήση της σκόνης Fervex, καθώς αυτό αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο τοξικής βλάβης του ήπατος.
  • Λόγω της χρήσης του φαρμάκου, τα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων αίματος μπορεί να αλλοιωθούν.
  • Η ταυτόχρονη λήψη σκόνης Fervex με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη ή άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα εξαιρούνται.
  • Εάν δεν υπάρχει θεραπευτική επίδραση για το μέγιστο επιτρεπτό χρονικό διάστημα για τη χρήση του φαρμάκου ως αναλγητικό (5 ημέρες) ή αντιπυρετικό (3 ημέρες), πρέπει να σταματήσει η λήψη του φαρμάκου και να συμβουλευτείτε γιατρό.
  • Το φάρμακο δεν επηρεάζει άμεσα τη λειτουργική κατάσταση του νευρικού συστήματος.

Στο φαρμακείο, το Fervex σε σκόνη πωλείται χωρίς ιατρική συνταγή. Εάν έχετε αμφιβολίες σχετικά με τη χρήση του φαρμάκου, πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ιατρό.

Υπερδοσολογία

Σε περίπτωση υπέρβασης της συνιστώμενης θεραπευτικής δόσης της σκόνης Fervex, τα συμπτώματα υπερδοσολογίας προκαλούν παρακεταμόλη που περιέχεται σε αυτήν. Περιλαμβάνουν ναυτία, διαλείπον έμετο, πόνο στην επιγαστρική περιοχή, απώλεια όρεξης και βλάβη στο ήπαρ. Εκφράζεται ηπατική τοξικότητα εκδηλώνεται σε ενήλικες μετά από την κατάποση της παρακεταμόλης σε μία δόση των 10-15 υπερδοσολογίας θεραπεία συνίσταται στην έκπλυση του στομάχου, του εντέρου, εντερική προσροφητικά υποδοχής (ενεργός άνθρακας) εντός 6 ωρών μετά τη χορήγηση. Εάν μετά από υπερβολική δόση έχουν περάσει περισσότερες από 8 ώρες, χρησιμοποιείται αντίδοτο μεθειονίνη, εάν έχουν περάσει περισσότερες από 12 ώρες - Ν-ακετυλοκυστεΐνη. Η ανάγκη για επιπλέον παθογενετική και συμπτωματική θεραπεία καθορίζεται από το γιατρό μεμονωμένα.

Ανάλογα της Fervex Powder

Παρόμοια στη σύνθεση και τα θεραπευτικά αποτελέσματα για τη σκόνη Fervex είναι τα παρασκευάσματα Flukoldin, Fastorik, Ferveks για παιδιά, Antigrippin-Express.

Η σωστή αποθήκευση

Η διάρκεια ζωής του Fervex σε σκόνη είναι 3 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής. Είναι σημαντικό να φυλάσσεται σε άθικτη αρχική εργοστασιακή συσκευασία, σε σκοτεινό, ξηρό, μακριά από παιδιά, σε θερμοκρασία αέρα που δεν υπερβαίνει τους + 25 ° C.

Τιμή Fervex

Η μέση τιμή ενός πακέτου με 8 σάκους σκόνης Fervex στα φαρμακεία στη Μόσχα κυμαίνεται μεταξύ 272-316 ρούβλια.

Fervex - σύνθεση

Όταν εντοπίζονται τα πρώτα συμπτώματα κρυολογήματος και γρίπης, οι περισσότεροι άνθρωποι αποκτούν φάρμακα ταχείας δράσης που ανακουφίζουν τα σημάδια της ασθένειας. Το Fervex είναι ιδιαίτερα δημοφιλές - η σύνθεση αυτού του φαρμάκου σας επιτρέπει να σταματήσετε γρήγορα την εξέλιξη της νόσου, να βελτιώσετε την ευημερία σας. Επιπλέον, υπάρχουν διάφορες ποικιλίες αυτού του φαρμάκου.

Η σύνθεση του φαρμάκου Ferveks για ενήλικες

Το εν λόγω φάρμακο παράγεται με γεύση λεμονιού και βατόμουρου, είναι σκόνη συσκευασμένη σε σάκους χωρητικότητας 13,1 g.

Τα κύρια δραστικά συστατικά είναι:

  • ασκορβικό οξύ (200 mg).
  • παρακεταμόλη (500 mg).
  • Μηλεϊνική φαιναραμίνη (25 mg).

Ο συνδυασμός αυτών των συστατικών παρέχει μείωση της θερμοκρασίας του σώματος, ανακούφιση από τη φλεγμονώδη διαδικασία και πόνο, εξάλειψη της ρινικής συμφόρησης, σχισίματα, ερυθρότητα των ματιών και φαγούρα στα άνω τοιχώματα. Λόγω της υψηλής δόσης ασκορβικού οξέος, ο μεταβολισμός των υδατανθράκων κανονικοποιείται, επιταχύνεται η διαπερατότητα των τριχοειδών τοιχωμάτων, η αναγέννηση των ιστών και οι διαδικασίες οξειδοαναγωγής.

Ως βοηθητικές ουσίες στη σύνθεση της σκόνης Fervex υπάρχουν:

  • σακχαρόζη;
  • αραβικό κόμμι.
  • άνυδρο κιτρικό οξύ.
  • σακχαρίνη νατρίου ή διαλυτή σακχαρίνη.
  • γεύση (λεμόνι-ρούμι ή βατόμουρο).

Εάν το παρασκεύασμα έχει λεμόνι, το χρώμα της σκόνης είναι ελαφρώς μπεζ, μερικές φορές με καφέ πιτσιλιές. Το πορφυρό σκεύος έχει ροζ σκιά με σπάνια έντονα κόκκινα σπόρια.

Σύνθεση του Fervex χωρίς ζάχαρη

Για τους διαβητικούς και τα άτομα με δυσανεξία στη γλυκόζη, η περιγραφείσα φαρμακευτική αγωγή χωρίς ζάχαρη έχει αναπτυχθεί και έχει γεύση λεμονιού. Σε αυτή την περίπτωση, τα ενεργά συστατικά και η συγκέντρωσή τους είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά της κλασικής έκδοσης του φαρμάκου. Μόνο η σύνθεση των βοηθητικών ουσιών αλλάζει:

  • άνυδρο κιτρικό οξύ.
  • κιτρικό τριμαγνητικό (άνυδρο);
  • γεύση λεμόνι-ρούμι?
  • μαννιτόλη.
  • Povidone;
  • ασπαρτάμη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ορισμένα συστατικά του Ferwex έχουν υψηλή ηπατοτοξικότητα (επηρεάζουν αρνητικά τους ιστούς και το παρελκυσμό του ήπατος). Ως εκ τούτου, το φάρμακο δεν συνιστάται για χρήση περισσότερο από 3-5 ημέρες. Επιπλέον, είναι σημαντικό να ακολουθείτε αυστηρά τη δοσολογία που καθορίζεται στις οδηγίες. Εάν εμφανιστούν αλλεργικές αντιδράσεις, σημάδια δηλητηρίασης του σώματος ή ανεπιθύμητες ενέργειες, το Fervex πρέπει να διακοπεί αμέσως.

Ferveks - οδηγίες χρήσης και σύνθεση, ενδείξεις, μορφή έκδοσης και τιμή

Τα κρύα είναι συνηθισμένοι σύντροφοι ανθρώπων την άνοιξη και το φθινόπωρο. Μπορεί να αρρωστήσετε, να πάρετε μια λοίμωξη στη μεταφορά ή στο δρόμο, αλλά λίγοι μπορούν να αντέξουν οικονομικά να κάθονται στο νοσοκομείο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Για να αντιμετωπίσει τα πρώτα σημάδια του κρυολογήματος, θα βοηθήσει το Ferveks. Είναι ένα φάρμακο που διαλύεται στο νερό, εξαλείφει αποτελεσματικά τον πυρετό, τους πόνους του σώματος και μειώνει τον πυρετό.

Οδηγίες χρήσης Ferveksa

Το αντιπυρετικό φάρμακο Ferwex (Fervex) παράγεται από τη γαλλική φαρμακευτική εταιρεία Bristol-Myers Squibb. Ανήκει στην ομάδα των φαρμάκων που προορίζονται για τη θεραπεία οξείας αναπνευστικής νόσου (ARI). Αυτή η επίδραση του φαρμάκου οφείλεται στην πολύπλοκη σύνθεση του, η οποία αποτελείται από τρεις δραστικές ουσίες ταυτόχρονα - παρακεταμόλη, ασκορβικό οξύ και φαιϊναμίνη. Υπάρχουν και άλλα ονόματα του φαρμάκου: Ferveks Upsa και Ferveks ξηρό βήχα, που παράγεται με τη μορφή αναβραζόντων υδατοδιαλυτών δισκίων, έχουν διαφορετική σύνθεση.

Σύνθεση του Ferwex

Το φάρμακο είναι διαθέσιμο μόνο σε μορφή σκόνης, το φάρμακο δεν έχει άλλες μορφές απελευθέρωσης. Σύνθεση Ferwex:

Ανοιχτό μπεζ ή ροζ σκόνη με καφέ πιτσιλιές, με γεύση που ταιριάζει με το πρόσθετο (λεμόνι, βατόμουρο)

Η συγκέντρωση παρακεταμόλης, mg ανά σάκο

Συγκέντρωση φαιναραμίνης, mg ανά σάκο

Συγκέντρωση ασκορβικού οξέος, mg ανά πακέτο

Αρωματισμοί (λεμόνι-ρούμι ή βατόμουρο), μαννιτόλη, ασπαρτάμη, άνυδρο κιτρικό οξύ, άνυδρο κιτρικό trimagnitic, ποβιδόνη, σακχαρίνη, κόμμι ακακίας

Τσάντες 4,95, 12,75 ή 13,1 g, 4, 5, 6, 8, 12 ή 16 τεμ. σε μια συσκευασία

Φαρμακοδυναμική και φαρμακοκινητική

Το φάρμακο είναι συνδυαστική θεραπεία για οξεία αναπνευστική λοίμωξη. Οι ιδιότητές του οφείλονται στα συστατικά μέρη:

  1. Η παρακεταμόλη είναι αντιπυρετικό αναλγητικό, έχει αναλγητικό, αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Η ουσία επηρεάζει το κέντρο της θερμορύθμισης στον υποθάλαμο, ανακουφίζει τον πονοκέφαλο, μειώνει τη θερμοκρασία.
  2. Η βιταμίνη C - ασκορβικό οξύ, συμμετέχει στη ρύθμιση των διαδικασιών οξείδωσης-αναγωγής, του μεταβολισμού των υδατανθράκων. Επηρεάζει την πήξη του αίματος, την αναγέννηση των ιστών, συμμετέχει στη σύνθεση κολλαγόνου, προκολλαγόνου, γλυκοκορτικοστεροειδών, ομαλοποιεί την τριχοειδή διαπερατότητα. Η βιταμίνη C διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα, αυξάνει την αντίσταση του σώματος.
  3. Η φαιναραμίνη - εισέρχεται στην ομάδα των αναστολέων των υποδοχέων ισταμίνης, εξαλείφει το σχίσιμο, τον κνησμό, την ερυθρότητα των ματιών. Το συστατικό μειώνει τη ρινόρροια, το φτέρνισμα, τη ρινική συμφόρηση.

Όταν βρίσκονται μέσα, τα συστατικά του φαρμάκου υποβάλλονται γρήγορα και πλήρως σε απορρόφηση, φτάνουν τα μέγιστα επίπεδα συγκέντρωσης στο πλάσμα αίματος σε 30-60 λεπτά. Όλες οι δραστικές ουσίες κατανέμονται καλά στους ιστούς, βρίσκονται σε φυσιολογικά υγρά, τη μεμβράνη αίματος-εγκεφάλου του εγκεφάλου. Το φάρμακο συνδέεται ελαφρώς με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, μεταβολίζεται στο ήπαρ για να σχηματίσει ανενεργούς μεταβολίτες, εκκρίνεται από τα νεφρά.

Ενδείξεις χρήσης

Το Fervex μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη θεραπεία οξέων αναπνευστικών και ιογενών μολυσματικών ασθενειών, οι οποίες συνοδεύονται από ρινική συμφόρηση, πυρετό, φτέρνισμα και ερυθρότητα των ματιών. Η θεραπεία με σκόνη είναι συμπτωματική. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο για τη θεραπεία της ρινοφαρυγγίτιδας, για να αυξήσετε την αντίσταση στα κρυολογήματα.

Δοσολογία και Διοίκηση

Το παρασκεύασμα σκόνης προορίζεται για στοματική χορήγηση. Η δόση για ενήλικες θα είναι 1 φακελίσκος 2-3 φορές / ημέρα σε διαστήματα περίπου 4 ωρών. Συνιστάται να πίνετε το φάρμακο μεταξύ των γευμάτων. Το περιεχόμενο της σακούλας αραιώνεται σε ένα ποτήρι ζεστό νερό, αναδεύεται σε ομοιόμορφη σύσταση. Όταν οι παραβάσεις των νεφρών, του ήπατος, σε γήρας, το διάστημα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι 8 ώρες.

Εάν ο γιατρός δεν συνταγογραφήσει άλλο, η διάρκεια της θεραπείας με Ferwex θα είναι πέντε ημέρες όταν χρησιμοποιείται ως αναλγητικό. Εάν το εργαλείο χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού, τότε δεν πρέπει να ληφθεί περισσότερο από τρεις συνεχόμενες ημέρες. Η παρασκευασμένη λύση πρέπει να πιει αμέσως, δεν πρέπει να αποθηκεύεται για μεγάλο χρονικό διάστημα, επειδή η βιταμίνη C καταστρέφεται.

Ειδικές οδηγίες

Κατά την παραλαβή των κονιοποιημένων κεφαλαίων μπορεί να υπάρξει στρέβλωση των εργαστηριακών δεικτών στον ποσοτικό προσδιορισμό της γλυκόζης ή του ουρικού οξέος στο πλάσμα του αίματος. Άλλες περιστάσεις που πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά τη θεραπεία του φαρμάκου:

  1. Εάν ο ασθενής λάβει θεραπεία με μετοκλοπραμίδη, Kolestiramine, Domperidone, πρέπει να συμβουλευτείτε και να εγκρίνετε από γιατρό πριν πάρετε τη σκόνη.
  2. Το αλκοόλ απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της θεραπείας, αυτό θα βοηθήσει στην αποφυγή τοξικής βλάβης στο ήπαρ. Για τα άτομα που είναι επιρρεπή στη χρήση χρόνιας αιθανόλης, το φάρμακο απαγορεύεται. Εάν οι ασθενείς αναπτύξουν αλκοολική ηπατόζη, η χρήση του φαρμάκου μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο ήπαρ.
  3. Η παρατεταμένη παρατεταμένη χρήση αυξημένων δόσεων διαταράσσει το πρότυπο του περιφερικού αίματος.
  4. Οι ασθενείς με διαβήτη πρέπει να θυμούνται ότι η σκόνη λεμονιού δεν περιέχει ζάχαρη. Όλες οι άλλες γεύσεις περιέχουν 11,5 g ζάχαρης ανά 1 σακουλάκι, που αντιστοιχεί σε 0,9 μονάδες ψωμιού. Ομοίως, είναι σημαντικό για τους ανθρώπους που δεν φροντίζουν για διατροφή.

Fervex κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Λόγω της παρουσίας παρακεταμόλης και φαιναραμίνης, το φάρμακο αντενδείκνυται για χρήση κατά το πρώτο και το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τα ενεργά συστατικά της σύνθεσης διεισδύουν στον πλακούντα, μπορεί να προκαλέσουν μη αναστρέψιμη βλάβη στην ανάπτυξη του εμβρύου και στο σχηματισμό των οργάνων του. Κατά τη διάρκεια της γαλουχίας, το φάρμακο απαγορεύεται, επειδή οι ουσίες του βρίσκονται στο μητρικό γάλα.

Στην παιδική ηλικία

Σύμφωνα με τις οδηγίες, η αντένδειξη χορήγησης του Fervex με ARVI είναι παιδική ηλικία και εφηβεία έως 15 ετών. Αυτό οφείλεται στη δοσολογία του φαρμάκου και στη σχέση του με το μεταβολισμό. Για τη θεραπεία ενός παιδιού, παράγεται ειδικό παιδικό φάρμακο με γεύση μπανάνας-καραμέλας και χαμηλότερες δόσεις δραστικών ουσιών από ό, τι για τους ενήλικες. Αυτό το εργαλείο χρησιμοποιείται σε παιδιά ηλικίας άνω των 6 ετών σε ένα σακουλάκι 2-4 φορές / ημέρα.

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

Ο συνδυασμός ενός κονιοποιημένου φαρμάκου με ορισμένα φάρμακα απαγορεύεται λόγω της εκδήλωσης αρνητικών συμπτωμάτων. Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων:

  1. Τα αντικαταθλιπτικά, τα αντιπαρκινσονικά φάρμακα, τα αντιψυχωσικά, τα παράγωγα της φαινοθειαζίνης αυξάνουν τον κίνδυνο ξηροστομίας, δυσκοιλιότητας και κατακράτησης ούρων.
  2. Ο συνδυασμός φαρμάκων με γλυκοκορτικοστεροειδή αυξάνει τον κίνδυνο γλαυκώματος.
  3. Η φαινυτοΐνη, τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, η αιθανόλη, η φαινυλβουταζόνη, τα βαρβιτουρικά, η ριφαμπικίνη μπορούν να αυξήσουν την παραγωγή υδροξυλιωμένων μεταβολιτών παρακεταμόλης, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρή δηλητηρίαση.
  4. Η σιμετιδίνη μειώνει τον κίνδυνο ηπατοτοξικής δράσης της παρακεταμόλης.
  5. Όταν συνδυάζεται με αιθανόλη αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης οξείας παγκρεατίτιδας, ενισχύοντας το ηρεμιστικό αποτέλεσμα.
  6. Η παρακεταμόλη αυξάνει την επίδραση των ουρικουσικών φαρμάκων.

Παρενέργειες

Κατά τη λήψη της σκόνης, μπορείτε να παρατηρήσετε την εμφάνιση παρενεργειών. Οι πιο γνωστές αρνητικές αντιδράσεις περιλαμβάνουν:

  • ναυτία, κοιλιακό άλγος, ξηροστομία,
  • δυσλειτουργία του ήπατος και των ενζύμων του.
  • αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, θρομβοπενία,
  • κατακράτηση ούρων, μειωμένη νεφρική λειτουργία,
  • αλλεργίες, αγγειοοίδημα, κνησμός, κνίδωση, δερματικό εξάνθημα,
  • καταλύματα paresis?
  • υπνηλία

Υπερδοσολογία

Όταν χρησιμοποιείτε αυτές τις δόσεις, το φάρμακο είναι καλά ανεκτό. Η υπερδοσολογία είναι δυνατή αν υπερβείτε τη δόση παρακεταμόλης. Εκδηλώνεται με χλωμό δέρμα, μειωμένη όρεξη και εμετό. Όταν λαμβάνεται 10-15 g της ουσίας, παρατηρείται ηπατοστερόνηση, αύξηση της δραστηριότητας των ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση του χρόνου προθρομβίνης. Η βλάβη του ήπατος αρχίζει σε 1-6 ημέρες.

Σπάνια εμφανίζονται επιπλοκές αμέσως, αναπτύσσεται ηπατική ανεπάρκεια, αναπτύσσεται σωληνωτή νέκρωση των νεφρών. Στις πρώτες 6 ώρες μετά την κατάποση μιας μεγενθυμένης αμπέλου, είναι απαραίτητο να πραγματοποιηθεί πλύση στομάχου, να εισαχθούν οι δωρητές της sh-ομάδας και οι πρόδρομοι της σύνθεσης γλουταθειόνης (μεθειονίνη μετά από 8-9 ώρες και Ν-ακετυλοκυστεΐνη μετά από 12). Η περαιτέρω χορήγηση αντιδότων προσδιορίζεται από τη συγκέντρωση παρακεταμόλης στο αίμα.

Αντενδείξεις του Ferwex

Το φάρμακο συνταγογραφείται με προσοχή σε περίπτωση γλαυκώματος κλεισίματος με γωνία, ηπατικής ανεπάρκειας, υπερπλασίας του προστάτη, συγγενούς συνδρόμου υπερλιπιδαιμίας (Gilbert, Rotor, Dubin-Johnson), αλκοόλ ή ιϊκής ηπατίτιδας, σε γήρας. Αντενδείξεις φάρμακα, σύμφωνα με τις οδηγίες είναι:

  • επιδείνωση των ελκών ή διάβρωση του στομάχου.
  • νεφρική ανεπάρκεια.
  • χρόνιος αλκοολισμός.
  • θηλασμός ·
  • το πρώτο και το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.
  • ηλικίας έως 15 ετών ·
  • πύλη υπέρταση;
  • ανεπάρκεια της 6-φωσφορικής αφυδρογονάσης γλυκόζης,
  • υπερευαισθησία στη σύνθεση.

Όροι πώλησης και αποθήκευσης

Το φάρμακο απελευθερώνεται χωρίς συνταγή και φυλάσσεται σε θερμοκρασία μέχρι 25 μοίρες για τρία χρόνια από την ημερομηνία παρασκευής.

Αναλόγων

Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να αντικατασταθεί από φάρμακα με το ίδιο αποτέλεσμα θεραπείας ή παρόμοια σύνθεση. Τα δημοφιλή ανάλογα φαρμάκων είναι:

  • Το Bioparox - μετρημένο σπρέι για εισπνοή με βάση τη φουσαφουνγκίνη, έχει τοπική αντιφλεγμονώδη δράση.
  • Sinupret - σιρόπι, σταγόνες και σακχαρόπηκτα με φυτικά συστατικά στη σύνθεση, χρησιμοποιούνται ως αποχρεμπτικό και καταπραϋντικό όταν βήχετε.
  • Coldrex - δισκία, σιρόπι και σκόνη με βάση την παρακεταμόλη, το ασκορβικό οξύ, την καφεΐνη, την φαινυλεφρίνη και το τριένυδρο ένυδρο άλας.

Τι είναι καλύτερο - Ferwex ή Theraflu

Και τα δύο φάρμακα είναι παρόμοια στη σύνθεση: Παρακεταμόλη (325 mg) και φαιουραμίνη (20 mg) περιέχονται στο Teraflu, αλλά προστίθεται φαινυλεφρίνη (10 mg) αντί της βιταμίνης C. Η δοσολογία των δραστικών ουσιών είναι επίσης διαφορετική, υπάρχει λιγότερη παρακεταμόλη στο Theraflu, επομένως είναι ασφαλέστερη. Τα υπόλοιπα φάρμακα είναι παρόμοια: έχουν αντιπυρετικά και αναλγητικά αποτελέσματα, χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία κρυολογήματος.

Τιμή Fervex

Μπορείτε να αγοράσετε το φάρμακο μέσω των φαρμακείων ή του Διαδικτύου με κόστος ανάλογα με τον όγκο των σακουλών, τη συγκέντρωση των δραστικών συστατικών, τη γεύση. Οι κατά προσέγγιση τιμές στη Μόσχα:

Fervex

Οι τιμές στα διαδικτυακά φαρμακεία:

Το Fervex είναι ένα φάρμακο συνδυασμού που προορίζεται για τη θεραπεία οξέων αναπνευστικών παθήσεων.

Τύπος απελευθέρωσης και σύνθεση Ferveksa

Το φάρμακο είναι διαθέσιμο σε μορφή σκόνης για πόσιμο διάλυμα για ενήλικες και παιδιά. Το φάρμακο έρχεται σε μια γεύση σμέουρων και λεμονιών.

Τα δραστικά ενεργά συστατικά που συνθέτουν το Fervex είναι το ασκορβικό οξύ, η παρακεταμόλη, η μηλεϊνική φαινυραμίνη.

Φαρμακολογική δράση του Fervex

Ο μηχανισμός δράσης της Ferveksa λόγω των συστατικών της.

Η παρακεταμόλη, η οποία αποτελεί μέρος του Fervex, είναι ένα αναλγητικό που έχει αντιπυρετικά και αναλγητικά αποτελέσματα που σχετίζονται με την επίδρασή του στο κέντρο θερμόρυθμισης του υποθαλάμου. Η ουσία βοηθά στην εξάλειψη των πονοκεφάλων και μειώνει τον πυρετό.

Η βιταμίνη C (ασκορβικό οξύ) εμπλέκεται στη ρύθμιση των διαδικασιών οξειδοαναγωγής, της πήξης του αίματος, του μεταβολισμού των υδατανθράκων, της αναγέννησης του δέρματος. Συμμετέχει στη σύνθεση προκολλαγόνου και κολλαγόνου, ομαλοποιεί την τριχοειδή διαπερατότητα, αυξάνει την αντοχή του σώματος με την τόνωση του νευρικού συστήματος.

Η φαιναραμίνη είναι ένας αποκλειστής υποδοχέα Η1 ισταμίνης. Όταν χρησιμοποιείτε το Ferveksa βοηθάει στη μείωση της ρινόρροιας, εξαλείφει τη ρινική συμφόρηση, το δάκρυ, το φτέρνισμα, το ερυθρότητα και τον κνησμό των ματιών.

Ενδείξεις χρήσης Ferveksa

Σύμφωνα με τις οδηγίες, το Ferwex συνταγογραφείται για τη θεραπεία της ρινοφαρυγγίτιδας, καθώς και για τη συμπτωματική θεραπεία οξέων αναπνευστικών ιογενών λοιμώξεων.

Μέθοδοι χρήσης και δοσολογία Ferveksa

Πριν από τη χρήση, το περιεχόμενο της σακούλας Ferveksa θα πρέπει να διαλύεται σε 1 φλιτζάνι ζεστό βρασμένο νερό, μετά το οποίο το διάλυμα που προκύπτει θα πρέπει να πιει αμέσως.

Το φάρμακο λαμβάνεται 1 φακελάκι 2-3 φορές την ημέρα κάθε 3-4 ώρες, κατά προτίμηση μεταξύ των γευμάτων.

Με την ανάπτυξη της νόσου στο υπόβαθρο των διαταραχών του ήπατος ή των νεφρών, καθώς και των ατόμων σε γηρατειά, συνιστάται να αυξηθεί το διάστημα μεταξύ της λήψης του φαρμάκου σε 8 ώρες.

Για παιδιά ηλικίας από 6 έως 15 ετών, το Fervex συνταγογραφείται για παιδιά σε μία μόνο δόση 1 φακελίσκου. Συχνότητα λήψης: από 6 έως 10 έτη - 2 φορές την ημέρα, από 10 έως 12 έτη - 3 φορές την ημέρα, από 12 έως 15 έτη - έως 4 φορές την ημέρα.

Η διάρκεια της θεραπείας κατά τη χρήση του Ferveksa ως αναλγητικού δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 5 ημέρες, ως αντιπυρετικό - όχι περισσότερο από 3 ημέρες.

Παρενέργειες του Fervex

Σε κριτικές του Ferwex αναφέρεται ότι το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει ανεπιθύμητες ενέργειες από το σώμα:

  • Γαστρεντερικό: πόνος στην επιγαστρική περιοχή, ναυτία, έμετος, σπάνια - αίσθημα ξηροστομίας. Με παρατεταμένη χρήση σε υψηλές δόσεις, πιθανές παραβιάσεις του ήπατος.
  • Σύστημα σχηματισμού αίματος: σπάνια - μεταιμοσφαιριναιμία, θρομβοπενία και αναιμία.
  • Ουροποιητικό σύστημα: κατακράτηση ούρων, σπάνια - νεφρική δυσλειτουργία.
  • Αλλεργικές αντιδράσεις: αγγειοοίδημα, κνίδωση, κνησμός, δερματικό εξάνθημα.
  • Άλλο: σπάνια - υπνηλία και παρησσία της διαμονής.

Αντενδείξεις Ferveksa

Αντενδείξεις για το Fervex σύμφωνα με τις οδηγίες είναι οι εξής:

  • Υπερευαισθησία στα συστατικά του.
  • Περίοδος θηλασμού ·
  • 1 και 3 τρίμηνα της εγκυμοσύνης.
  • Η ηλικία των παιδιών είναι μικρότερη των 6 ετών.
  • Έλλειψη αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης.
  • Χρόνιος αλκοολισμός.
  • Πύλη υπέρτασης;
  • Νεφρική ανεπάρκεια.
  • Επιδεινωμένες διαβρωτικές και ελκώδεις αλλοιώσεις της γαστρεντερικής οδού.

Να είστε επιφυλακτικοί διορίζει ασθενείς Fervex στους ηλικιωμένους, καθώς και άτομα με ηπατική ανεπάρκεια, καλοήθη υπερπλασία του προστάτη, γλαύκωμα κλειστής γωνίας, συγγενές υπερχολερυθριναιμία, αλκοολούχα και ιογενή ηπατίτιδα.

Υπερδοσολογία του Verveksom

Σύμφωνα με κριτικές του Fervex, μπορεί να παρατηρηθεί υπερβολική δόση φαρμάκου:

  • Ηπατονοσέρωση;
  • Ναυτία.
  • Έμετος;
  • Απαλό δέρμα.
  • Μειωμένη όρεξη.

Αναλογικά Ferveksa

Σύμφωνα με τα ανάλογα θεραπευτικό αποτέλεσμα είναι Fervex Antigrippin, ΑΡΑΡ, Gevadal, Grippostad, Daleron, Kalpol, Kaffetin, Koldfri, Migrenol, Panadol, Paracetamol.

Πρόσθετες πληροφορίες

Το Fervex δεν περιέχει ζάχαρη, γεγονός που καθιστά δυνατό για τα άτομα με διαβήτη.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, είναι δυνατό να αλλάξουν οι δείκτες εργαστηριακών εξετάσεων στον ποσοτικό προσδιορισμό της συγκέντρωσης γλυκόζης στο πλάσμα και στο ουρικό οξύ.

Δεν μπορείτε να πάρετε το Ferveks ταυτόχρονα με αλκοολούχα ποτά.

Με την παρατεταμένη χρήση του φαρμάκου σε υψηλές δόσεις, είναι απαραίτητο να παρακολουθείται τακτικά το πρότυπο του περιφερικού αίματος.

Είναι απαραίτητο να φυλάσσεται το Ferveks σε στεγνό και προστατευμένο από άμεση ηλιοφάνεια.

Από τα φαρμακεία που κυκλοφορούν χωρίς συνταγή.

Fervex® (Fervex)

Ενεργό συστατικό:

Το περιεχόμενο

Φαρμακολογική ομάδα

Νοσολογική ταξινόμηση (ICD-10)

Σύνθεση

Περιγραφή της μορφής δοσολογίας

Πούδρα ανοιχτό μπεζ. Η παρουσία καφέ κηλίδων επιτρέπεται.

Φαρμακολογική δράση

Φαρμακοδυναμική

Το Fervex® είναι ένα φάρμακο συνδυασμού που περιέχει παρακεταμόλη, φαιϊναμίνη και ασκορβικό οξύ.

Η παρακεταμόλη είναι ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό που παρεμποδίζει το COX, κυρίως στο κεντρικό νευρικό σύστημα, που επηρεάζει τα κέντρα του πόνου και της θερμορύθμισης. Έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα.

Φαινυραμίνη - αναστολέας Η1-υποδοχείς ισταμίνης, ρινόρροια και επιφορά μειώνει, εξαλείφει σπαστική φαινόμενα, οίδημα και υπεραιμία του ρινικού βλεννογόνου, ρινική και παραρρινικών κόλπων.

Το ασκορβικό οξύ εμπλέκεται στη ρύθμιση των διαδικασιών οξειδοαναγωγής, το μεταβολισμό των υδατανθράκων, την πήξη του αίματος, την αναγέννηση των ιστών, η σύνθεση των στεροειδών ορμονών? μειώνει την αγγειακή διαπερατότητα, μειώνει την ανάγκη για βιταμίνες Β1, Β2, Α, Ε, φολικό οξύ, παντοθενικό οξύ. Βελτιώνει την ανοχή της παρακεταμόλης και παρατείνει τη δράση της (λόγω της επιμήκυνσης του Τ1/2 ).

Φαρμακοκινητική

Μετά την κατάποση απορροφάται ταχέως από το γαστρεντερικό σωλήνα. Γmax το φάρμακο στο πλάσμα αίματος επιτυγχάνεται 10-60 λεπτά μετά τη χορήγηση. Διανέμεται γρήγορα μέσω των ιστών του σώματος, διεισδύει μέσω του BBB. Η επικοινωνία με τις πρωτεΐνες πλάσματος είναι ασήμαντη και δεν έχει θεραπευτική αξία, αλλά αυξάνει με την αύξηση της δόσης.

Ο μεταβολισμός συμβαίνει στο ήπαρ, το 80% της δόσης που λαμβάνεται αντιδρά με τη σύζευξη με το γλυκουρονικό οξύ και τα θειικά για να σχηματίσουν ανενεργούς μεταβολίτες. Το 17% υφίσταται υδροξυλίωση με το σχηματισμό 8 δραστικών μεταβολιτών, οι οποίοι είναι συζευγμένοι με γλουταθειόνη με τον σχηματισμό ήδη ανενεργών μεταβολιτών. Ένα από τα υδροξυλιωμένα ενδιάμεσα προϊόντα του μεταβολισμού έχει ηπατοτοξική επίδραση. Αυτός ο μεταβολίτης αποτοξινώνεται με σύζευξη με γλουταθειόνη, αλλά μπορεί να συσσωρεύονται και να υπερδοσολογία παρακεταμόλης (150 mg / kg παρακεταμόλη ή παρακεταμόλη 10 g από του στόματος) για να προκαλέσει νέκρωση των ηπατοκυττάρων.

Εκκρίνεται από τα νεφρά ως μεταβολίτες, κυρίως ως συζυγή. Αμετάβλητο, εμφανίζεται λιγότερο από το 5% της αποδεκτής δόσης. Τ1/2 κυμαίνεται από 1 έως 3 ώρες.

Καλά απορροφάται στο πεπτικό σύστημα. Τ1/2 από το πλάσμα αίματος είναι από 1 έως 1,5 ώρα. Εκκρίνεται από το σώμα κυρίως μέσω των νεφρών.

Καλά απορροφάται στο πεπτικό σύστημα. Τmax μετά από κατάποση - 4 ώρες Μεταβολίζεται κυρίως στο ήπαρ. Εκκρίνεται από τα νεφρά, μέσω των εντέρων, με ιδρώτα, αμετάβλητο και με τη μορφή μεταβολιτών.

Ενδείξεις παρασκευής Ferveks ®

Χρησιμοποιείται σε οξείες αναπνευστικές νόσους, οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις, ρινοφαρυγγίτιδα για την ανακούφιση των ακόλουθων συμπτωμάτων:

ρινόρροια, ρινική συμφόρηση.

αυξημένη θερμοκρασία σώματος.

Αντενδείξεις

υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη, ασκορβικό οξύ, φαινυραμίνη ή οποιοδήποτε άλλο συστατικό του φαρμάκου.

διαβρωτικές και ελκώδεις αλλοιώσεις της γαστρεντερικής οδού (στην οξεία φάση).

κατακράτηση ούρων που σχετίζεται με ασθένειες του προστάτη και διαταραχές του ουροποιητικού συστήματος.

εγκυμοσύνη (η ασφάλεια δεν έχει μελετηθεί) ·

περίοδος γαλουχίας (η ασφάλεια δεν έχει μελετηθεί).

την ηλικία των παιδιών (μέχρι 15 ετών).

Με προσοχή: νεφρική ανεπάρκεια. συγγενής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor). ιική ηπατίτιδα. αλκοολική ηπατίτιδα · γήρας

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Δεν έχουν διεξαχθεί επαρκείς και καλά ελεγχόμενες μελέτες του Fervex σε έγκυες γυναίκες, συνεπώς η χρήση του φαρμάκου σε αυτή την ομάδα ασθενών δεν συνιστάται.

Δεν είναι γνωστό αν οι δραστικές ουσίες του φαρμάκου διεισδύουν στο μητρικό γάλα. Το φάρμακο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της γαλουχίας.

Παρενέργειες

Το φάρμακο είναι καλά ανεκτό στις συνιστώμενες δόσεις.

Υπάρχουν ξηροστομία, ναυτία, έμετος, κοιλιακός πόνος, διαταραχές της ούρησης, δυσκοιλιότητα, αλλεργική αντίδραση (ερύθημα, δερματικό εξάνθημα, κνησμός, κνίδωση, αγγειονευρωτικό οίδημα, αναφυλακτικό σοκ), υπνηλία, ccomodation, αίσθημα παλμών, ορθοστατική υπόταση, ζάλη, μειωμένος συντονισμός, τρόμος, σύγχυση, ψευδαισθήσεις, μειωμένη συγκέντρωση (πιο συχνά σε ηλικιωμένους ασθενείς).

Σπάνια - αναιμία, λευκοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, θρομβοπενία, διέγερση, νευρικότητα, αϋπνία.

Εάν εμφανιστούν ανεπιθύμητες ενέργειες, διακόψτε τη λήψη του φαρμάκου και συμβουλευτείτε έναν γιατρό.

Αλληλεπίδραση

Αιθανόλη ενισχύει την κατασταλτική δράση των αντιισταμινικών (φαινιραμίνη), ως εκ τούτου, θα πρέπει να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια της περιόδου θεραπείας υποδοχή των Fervex ®. Επιπλέον, η αιθανόλη, ενώ χρησιμοποιείται με φαινυραμίνη, συμβάλλει στην ανάπτυξη οξείας παγκρεατίτιδας.

Φαινιραμίνη συγκείμενο παρασκεύασμα Fervex ® ενισχύει την επίδραση των κατασταλτικών φαρμάκων - μορφίνης παράγωγα, βαρβιτουρικά, βενζοδιαζεπίνες, και άλλα αγχολυτικά, νευροληπτικά (μεπροβαμάτη, παράγωγα φαινοθειαζίνης), αντικαταθλιπτικά (αμιτριπτυλίνη, μιρταζαπίνη, μιανσερίνη), αντιυπερτασικά κεντρικώς δρώντα ηρεμιστικά που σχετίζονται με την ομάδα H1-αναστολείς · μπακλοφένη · αυτό όχι μόνο αυξάνει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα, αλλά αυξάνει επίσης τον κίνδυνο ανεπιθύμητων ενεργειών του φαρμάκου (κατακράτηση ούρων, ξηροστομία, δυσκοιλιότητα). Θα πρέπει να ληφθεί υπόψη η δυνατότητα για την ενίσχυση των κεντρικών επιδράσεων atropinopodobnye όταν χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα που έχουν αντιχολινεργικές ιδιότητες (άλλα αντιισταμινικά, αντικαταθλιπτικά, ομάδα ιμιπραμίνη, νευροληπτικό σειρά φαινοθειαζίνη, αντιπαρκινσονικούς παράγοντες m-αντιχολινεργικά, αντισπασμωδικά ατροπίνη, δισοπυραμίδη).

Κατά τη χρήση του φαρμάκου μαζί με επαγωγείς της οξείδωσης μικροσωματικής - βαρβιτουρικά, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, αντιεπιληπτικά (φαινυτοΐνη), flumetsinolom, φαινυλοβουταζόνη, ριφαμπικίνη και αιθανόλης - αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο της ηπατοτοξικότητας (λόγω της εισερχόμενης του παρακεταμόλη).

Το GCS με ταυτόχρονη χρήση αυξάνει τον κίνδυνο γλαυκώματος.

Η λήψη ταυτόχρονα με σαλικυλικά αυξάνει τον κίνδυνο νεφροτοξικής δράσης.

Με ταυτόχρονη χρήση χλωραμφενικόλης με χλωραμφενικόλη, η τοξικότητα του τελευταίου αυξάνεται. Η παρακεταμόλη που περιέχεται στο φάρμακο ενισχύει την επίδραση των έμμεσων αντιπηκτικών και μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων.

Δοσολογία και χορήγηση

Μέσα 1 πακέτο 2-3 φορές την ημέρα.

Πριν από τη χρήση, το περιεχόμενο του σάκου πρέπει να διαλυθεί σε γυάλινο δοχείο (200 ml) με ζεστό νερό.

Η μέγιστη διάρκεια της θεραπείας είναι 5 ημέρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση παρακεταμόλης είναι 4 g (8 συσκευασίες παρασκευής Fervex®) με σωματικό βάρος μεγαλύτερο από 50 kg.

Το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 ώρες. Ασθενείς με μειωμένη νεφρική λειτουργία (Cl κρεατινίνη ® δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη. Αποφυγή τοξικών ηπατικής βλάβης, παρακεταμόλη δεν θα πρέπει να συνδυάζεται με την υποδοχή των αλκοολούχων ποτών, καθώς και να λάβει άτομα που είναι επιρρεπή στη χρόνια κατανάλωση οινοπνεύματος. Ο κίνδυνος ηπατικής βλάβης αυξάνεται σε ασθενείς με αλκοολική ηπατίτιδα.

Αν υπερβείτε τις συνιστώμενες δόσεις και η μακροχρόνια χρήση μπορεί να εμφανιστεί ψυχική εξάρτηση από το φάρμακο. Για να αποφευχθεί η υπερβολική δόση παρακεταμόλης, να είστε σίγουροι ότι η συνολική ημερήσια δόση των ακεταμινοφαίνη που περιέχονται σε όλα τα φάρμακα που λαμβάνονται από τον ασθενή, δεν υπερβαίνει τα 4 g

Επιπτώσεις στην ικανότητα οδήγησης οχημάτων και μηχανισμών. Λαμβάνοντας υπόψη τη δυνατότητα εμφάνισης τέτοιων ανεπιθύμητων ενεργειών, όπως η υπνηλία και η ζάλη, συνιστάται να αποφεύγετε την οδήγηση και τους μηχανισμούς κατά τη διάρκεια της θεραπείας με φάρμακα.

Τύπος απελευθέρωσης

Σκόνη για την παρασκευή πόσιμου διαλύματος (λεμόνι). Σε 4,95 g σε σακούλα από χαρτί / αλουμίνιο / ΡΕ. 4, 8, 12 πακέτα. σε ένα κουτί από χαρτόνι.

Κατασκευαστής

Κατασκευαστής, συσκευαστής (πρωτογενής συσκευασία), συσκευαστής (δευτερογενής / τριτογενής συσκευασία), που παράγει ποιοτικό έλεγχο: UPSA CAC, Γαλλία. 979, Avenue de Pyrene, 47520, Le Passage, France / UPSA SAS, Γαλλία. 979, avenue des Pyrenees, 47520, Le Passage, Γαλλία.

Η νομική οντότητα στο όνομα της οποίας εκδίδεται το πιστοποιητικό εγγραφής: UPSA SAS, Γαλλία. 3, Rue Joseph Monier, 92500, Rueil-Malmazon, Γαλλία / UPSA SAS, Γαλλία. 3, rue Joseph Monier, 92500, Rueil Malmaison, Γαλλία.

Οι ισχυρισμοί των καταναλωτών απεστάλησαν στην εταιρεία: LLC "Bristol-Myers Squibb". 105064, Μόσχα, st. Ατσάλινη άτρακτος, 9.

Tel: (495) 755-92-67. φαξ: (495) 755-92-73.

Όροι πώλησης φαρμακείου

Συνθήκες αποθήκευσης του παρασκευάσματος Ferveks ®

Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά.

Ημερομηνία λήξης του φαρμάκου Ferveks ®

Μη χρησιμοποιείτε μετά την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στη συσκευασία.

Fervex

Οδηγίες χρήσης:

Οι τιμές στα διαδικτυακά φαρμακεία:

Το Fervex είναι ένα φάρμακο συνδυασμού που χρησιμοποιείται στη θεραπεία οξείας αναπνευστικής νόσου ως συμπτωματική θεραπεία.

Φαρμακολογική δράση

Λόγω των δραστικών συστατικών του Fervex, το φάρμακο είναι αποτελεσματικό για τη μείωση των συμπτωμάτων στις οξείες αναπνευστικές παθήσεις.

Η παρακεταμόλη, που επηρεάζει το κέντρο της θερμορύθμισης, έχει αντιπυρετικά και αναλγητικά αποτελέσματα, εξαλείφοντας τους πονοκεφάλους και μειώνοντας τον πυρετό.

Το ασκορβικό οξύ, ως ενεργό συστατικό του Ferwex, διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα, ενισχύει την αντίσταση του σώματος και συμμετέχει στη ρύθμιση του μεταβολισμού των υδατανθράκων και των διαδικασιών αναγέννησης ιστών.

Η φαιναραμίνη, ως αναστολέας υποδοχέων Η1 ισταμίνης, μειώνει την αίσθηση ρινικής συμφόρησης, ρινόρροιας, δακρύρροια, φτάρνισμα, ερυθρότητα των ματιών και φαγούρα.

Fervex μορφή απελευθέρωσης

Το Fervex παράγεται με τη μορφή σκόνης για την παρασκευή διαλύματος σε σακούλες με γεύση λεμονιού (ανοιχτό μπεζ χρώμα) και γεύση βατόμουρου (ανοιχτό ροζ χρώμα), η οποία αποτελείται από:

  • 25 mg μηλεϊνικής φεριραμίνης.
  • 500 mg παρακεταμόλης.
  • 200 mg ασκορβικού οξέος.

Το Ferveksa για παιδιά (με γεύση μπανάνας) περιλαμβάνει:

  • 10 mg μηλεϊνικής φαιναραμίνης.
  • 280 mg παρακεταμόλης.
  • 100 mg ασκορβικού οξέος.

Τα αναλογικά Ferveksa είναι τα ακόλουθα φάρμακα:

  • Με ενεργά συστατικά - Fastk, Flukoldin και Febritset.
  • Σύμφωνα με τη μέθοδο δράσης - Antigrippin, Antiflu, Calpol, Apap, Grippostad, Ghevadal, Daleron, Ifimol, Caffetin, Coldrex, Migrenol, Panadol, Paracetamol, Coldfri και άλλοι.

Ενδείξεις χρήσης Ferveksa

Σύμφωνα με τις οδηγίες Ferveks για χρήση με:

  • ARVI (ως συμπτωματική θεραπεία).
  • Ρινοφαρυγγίτιδα.

Αντενδείξεις

Το Ferveks σύμφωνα με τις οδηγίες αντενδείκνυται όταν:

  • Διαβρωτικές και ελκώδεις αλλοιώσεις της γαστρεντερικής οδού (ιδιαίτερα στην οξεία φάση).
  • Πύλη υπέρτασης;
  • Νεφρική ανεπάρκεια.
  • Ανεπάρκεια της γλυκόζης-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης.
  • Χρόνιος αλκοολισμός.
  • Υπερευαισθησία στα συστατικά του Ferwex.

Επιπλέον, το Fervex δεν πρέπει να λαμβάνεται πριν από την ηλικία των δεκαπέντε ετών, κατά το πρώτο και το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια της γαλουχίας. Η προετοιμασία Ferveks για παιδιά (με μειωμένη περιεκτικότητα σε δραστικές ουσίες) μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην παιδιατρική από έξι χρόνια.

Οι φερκίδες σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να λαμβάνονται με προσοχή στους ηλικιωμένους, καθώς και με:

  • Υπερπλασία του προστάτη;
  • Γλαύκωμα γωνίας κλεισίματος.
  • Ιογενής και αλκοολική ηπατίτιδα.
  • Ηπατική ανεπάρκεια.
  • Συγγενής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Dubin-Johnson, Gilbert και Rotor).

Τρόπος χρήσης Ferveksa

Πριν από τη χρήση, το περιεχόμενο της σακούλας Ferveksa πρέπει να διαλυθεί σε ένα ποτήρι ζεστό νερό, μετά το οποίο το διάλυμα που προκύπτει θα πρέπει να πιει αμέσως.

Σύμφωνα με το Ferveks, πάρτε ένα σακουλάκι μέχρι τρεις φορές την ημέρα με ένα διάστημα τουλάχιστον τεσσάρων ωρών. Η πιο αποτελεσματική είναι η χρήση του Ferveksa μεταξύ των γευμάτων.

Για τους ηλικιωμένους, καθώς και την ανάπτυξη της νόσου στο υπόβαθρο της δυσλειτουργίας του ήπατος ή των νεφρών, το διάστημα μεταξύ των δόσεων του διαλύματος Fervex πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

Τα παιδιά ηλικίας από έξι έως δεκαπέντε ετών μπορούν να παίρνουν μόνο Ferveks για παιδιά σε μία μόνο δόση 1 φακελίσκου. Συχνότητα λήψης (με διάστημα όχι μικρότερο από 4 ώρες):

  • 6-10 ετών - δύο φορές την ημέρα.
  • 10-12 χρόνια - τρεις φορές την ημέρα.
  • 2-15 χρόνια - έως και τέσσερις φορές την ημέρα.

Σε περιπτώσεις λήψης Ferveksa χωρίς ιατρικούς διορισμούς, πρέπει να τηρείται η ακόλουθη διάρκεια λήψης του φαρμάκου:

  • Μέχρι πέντε ημέρες - ως αναλγητικό.
  • Μέχρι τρεις ημέρες - ως αντιπυρετικό.

Σε περίπτωση υπερδοσολογίας, οι σημαντικότερες παρενέργειες αναπτύσσονται λόγω της παρακεταμόλης, η οποία αποτελεί μέρος του Fervex. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να παρατηρηθεί:

  • Μειωμένη όρεξη.
  • Χρώμα του δέρματος.
  • Έμετος;
  • Ναυτία.
  • Η ηπατοστερόνηση, η σοβαρότητα της οποίας εξαρτάται από τον βαθμό λήψης υπερβολικής δόσης.

Αυτά τα συμπτώματα συνήθως εμφανίζονται όταν λαμβάνουν παρακεταμόλη σε ποσότητα μεγαλύτερη από 10 g, και η ηπατική βλάβη αναπτύσσεται σε διάστημα έξι ημερών.

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων Ferveksa

Ο κίνδυνος παρενεργειών όπως η ξηροστομία, η κατακράτηση ούρων και η δυσκοιλιότητα αυξάνεται με ταυτόχρονη χρήση του Fervex με αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά και αντιψυχωσικά φάρμακα.

Ο κίνδυνος ανάπτυξης γλαυκώματος αυξάνεται με ταυτόχρονη χορήγηση Fervex με γλυκοκορτικοειδή.

Η ανάπτυξη σοβαρής δηλητηρίασης με ελαφρά υπερβολική δόση Ferveks συμβάλλει:

  • Αιθανόλη.
  • Φαινυτοΐνη;
  • Ριφαμπικίνη;
  • Βαρβιτουρικά;
  • Τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά.
  • Φαινυλοβουταζόνη.

Παρενέργειες

Σύμφωνα με κριτικές, το Ferveks είναι καλά ανεκτό (όταν λαμβάνεται σε συνιστώμενες δόσεις).

Σε ορισμένες περιπτώσεις, η Ferwex, σύμφωνα με κριτικές, μπορεί να προκαλέσει τις ακόλουθες παραβιάσεις:

  • Ναυτία και πόνος στην επιγαστρική περιοχή, πολύ λιγότερο συχνά - ξηροστομία (πεπτικό σύστημα).
  • Δερματικό εξάνθημα, κνίδωση, κνησμός, αγγειοοίδημα (αλλεργικές αντιδράσεις).
  • Θρομβοκυτταροπενία, αναιμία και μεθημοσφαιριναιμία (αιματοποιητικό σύστημα).
  • Κατακράτηση ούρων (ουροποιητικό σύστημα).

Επίσης, με την υπάρχουσα ευαισθησία, το Fervex, σύμφωνα με κριτικές, μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη παρησίας νωθριότητας και στέγασης και με μακροχρόνια χρήση - σε εξασθενημένη νεφρική και ηπατική λειτουργία.

Συνθήκες αποθήκευσης

Το Fervex αναφέρεται σε έναν αριθμό αντιπυρετικών και αναλγητικών παραγόντων που επιτρέπονται για πωλήσεις εκτός πώλησης. Διάρκεια ζωής - όχι περισσότερο από τρία χρόνια.

Fervex: Οι τιμές στα φαρμακεία στο διαδίκτυο

FERVEX 13,1 g N4 σκόνη για την παρασκευή του διαλύματος για χορήγηση από το στόμα Λεμόνι με ζάχαρη

Ferwex N4 Κόνις Λεμόνι χωρίς ζάχαρη

Fervex N8 σκόνη λεμονιού με ζάχαρη

Fervex σκόνη 12,75 γραμμάρια λεμόνι με ζάχαρη 4 τεμ.

Fervex σκόνη 12,75 γραμμάρια λεμόνι χωρίς ζάχαρη 4 τεμ.

Πόρος Ferwex. prep. r-ra d / ext. (χωρίς λεμόνι) χωρίς ζάχαρη №4

Πόρος Ferwex. prep. r-ra d / ext. λήψη (λεμόνι) με ζάχαρη Νο. 4

Fervex με ζάχαρη από λεμόνι n4

Ferwex Sugar Free n4

Ferwex N8 σκόνη χωρίς ζάχαρη Λεμόνι

Ferveks d / παιδιά από τότε. prep. r-ra d / ext. αριθμός υποδοχής 8 (με γεύση βατόμουρου).

ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ 3,0 g N8 σκόνη d / παρασκευή p-ra d / κατάποση Βατόμουρο με ζάχαρη

Ferwex N8 σκόνη δ / παιδιά Μπανάνα

Ferveks σκόνες χωρίς ζάχαρη Νο 4 λεμόνι

Ferwex N8 σκόνη σμέουρων με ζάχαρη

Fervex για παιδιά, κίτρινη σκόνη 8 τεμ.

Ferveks σκόνες με ζάχαρη №4 λεμόνι

Πόρος Ferwex. β / λεμόνι ζάχαρης 4,95 / 13,1 g n8

Πόρος Ferwex. με σάκχαρο βατόμουρου 13,1 g n8

Πόρος Ferwex. ζάχαρη λεμονιού 13,1 g n8

Fervex για παιδιά n8

Fervex σκόνη 12,75 γραμμάρια λεμόνι χωρίς ζάχαρη 8 τεμ.

Fervex σκόνη 13,1 γραμμάρια λεμόνι με ζάχαρη 8 τεμ.

Fervex για παιδιά από τότε. 3g №8 βατόμουρο

FERVEX 13,1 g N12 σκόνη για την παρασκευή του διαλύματος για χορήγηση από το στόμα Λεμόνι με ζάχαρη

FERVEX N12 σκόνη για την παρασκευή διαλύματος για χορήγηση από το στόμα Λεμόνι b / ζάχαρη

Fervex με ζάχαρη n8 σμέουρων

Fervex με λεμόνι ζάχαρη n8

Ferwex χωρίς ζάχαρη λεμόνι n8

Πόρος Ferwex. prep. r-ra d / ext. λήψη (λεμόνι) χωρίς ζάχαρη №12

Πόρος Ferwex. prep. r-ra d / ext. λήψη (λεμόνι) με ζάχαρη №12

Fervex σκόνες με σμέουρα. αριθμός γεύσης 8

Fervex σκόνη 12,75 γραμμάρια λεμόνι χωρίς ζάχαρη 12 τεμ.

Fervex σκόνη 12,75 γραμμάρια λεμόνι με ζάχαρη 12 τεμ.

Ferveks σκόνες με ζάχαρη Νο. 8

Ferveks σκόνες χωρίς ζάχαρη Νο. 8

Ferwex χωρίς ζάχαρη Λεμόνι n12

Ferveks σκόνες με ζάχαρη Νο 12 λεμόνι

Ferveks σκόνες χωρίς ζάχαρη Νο 12 λεμόνι

Οι πληροφορίες για το φάρμακο είναι γενικευμένες, παρέχονται για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν αντικαθιστούν τις επίσημες οδηγίες. Η αυτοθεραπεία είναι επικίνδυνη για την υγεία!

Εκατομμύρια βακτήρια γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν στα έντερα μας. Μπορούν να παρατηρηθούν μόνο με μια ισχυρή αύξηση, αλλά αν έρθουν μαζί, θα ταιριάζουν σε ένα κανονικό φλιτζάνι καφέ.

Το μέσο προσδόκιμο ζωής των αριστερόχειρων είναι μικρότερο από ό, τι οι δεξιόχειροι.

Αμερικανοί επιστήμονες πραγματοποίησαν πειράματα σε ποντίκια και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ο χυμός καρπούζι αποτρέπει την ανάπτυξη της αθηροσκλήρωσης. Μια ομάδα ποντικών έπιναν απλό νερό και ο δεύτερος χυμός καρπούζι. Ως αποτέλεσμα, τα δοχεία της δεύτερης ομάδας ήταν απαλλαγμένα από πλάκες χοληστερόλης.

Οι επιστήμονες του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης διενήργησαν σειρά μελετών στις οποίες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η χορτοφαγία μπορεί να είναι επιβλαβής για τον ανθρώπινο εγκέφαλο, καθώς οδηγεί σε μείωση της μάζας του. Ως εκ τούτου, οι επιστήμονες συνιστούν να μην αποκλείονται τα ψάρια και το κρέας από τη διατροφή τους.

Σύμφωνα με μια μελέτη του ΠΟΥ, μια μισή ώρα καθημερινής συνομιλίας σε κινητό τηλέφωνο αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης όγκου στον εγκέφαλο κατά 40%.

Όταν οι φίλοι φιλήσουν, καθένας από αυτούς χάνει 6,4 θερμίδες ανά λεπτό, αλλά ταυτόχρονα ανταλλάσσει σχεδόν 300 τύπους διαφορετικών βακτηρίων.

Η τερηδόνα είναι η πιο κοινή μολυσματική ασθένεια στον κόσμο, η οποία δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ακόμη και η γρίπη.

Τα αλλεργικά φάρμακα στις Ηνωμένες Πολιτείες δαπανούν περισσότερα από 500 εκατομμύρια δολάρια ετησίως. Πιστεύετε ακόμα ότι θα βρεθεί ένας τρόπος να νικήσουμε τελικά μια αλλεργία;

Κατά τη λειτουργία, ο εγκέφαλός μας καταναλώνει ποσότητα ενέργειας ίση με λαμπτήρα 10 watt. Έτσι, η εικόνα ενός λαμπτήρα πάνω από το κεφάλι κατά τη στιγμή της εμφάνισης μιας ενδιαφέρουσας σκέψης δεν είναι τόσο μακριά από την αλήθεια.

Η υψηλότερη θερμοκρασία σώματος καταγράφηκε από τον Willie Jones (ΗΠΑ), ο οποίος εισήχθη στο νοσοκομείο με θερμοκρασία 46,5 ° C

Κατά τη διάρκεια της ζωής, ο μέσος άνθρωπος παράγει έως και δύο μεγάλες δεξαμενές σάλιου.

Τα ανθρώπινα οστά είναι τέσσερις φορές ισχυρότερα από το σκυρόδεμα.

Το γνωστό φάρμακο "Viagra" αναπτύχθηκε αρχικά για τη θεραπεία της αρτηριακής υπέρτασης.

Με τακτικές επισκέψεις στο κρεβάτι μαυρίσματος, η πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου του δέρματος αυξάνεται κατά 60%.

Εκτός από τους ανθρώπους, μόνο ένα ζωντανό πλάσμα στον πλανήτη Γη - σκυλιά - πάσχει από προστατίτιδα. Αυτοί είναι πραγματικά οι πιο πιστοί φίλοι μας.

Οι άνδρες θεωρούνται ισχυρό φύλο. Ωστόσο, οποιοσδήποτε, ο πιο ισχυρός και θαρραλέος άνθρωπος ξαφνικά γίνεται ανυπεράσπιστος και εξαιρετικά αμήχανος όταν αντιμετωπίζει προβλήματα.

Ferwex

FERVEX - η λατινική ονομασία του φαρμάκου FERVEX

Κάτοχος πιστοποιητικού εγγραφής:
BRISTOL-MYERS SQUIBB

Κωδικοί ATX για το FERVEX

N02BE51 (Παρακεταμόλη σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα (εξαιρουμένων των ψυχοληπτικών))

Ανάλογα του φαρμάκου σύμφωνα με τους κώδικες ATH:

Πριν χρησιμοποιήσετε το FERVEX, πρέπει να συμβουλευτείτε γιατρό. Αυτό το εγχειρίδιο οδηγιών προορίζεται αποκλειστικά για ενημέρωση. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στις παρατηρήσεις του κατασκευαστή.

Κλινικο-φαρμακολογική ομάδα

12.046 (Ένα φάρμακο για τη συμπτωματική θεραπεία οξέων αναπνευστικών ασθενειών)

Μορφή απελευθέρωσης, σύνθεση και συσκευασία

Κόνις για την παρασκευή διαλύματος για χορήγηση από το στόμα λεμονιού ανοιχτό μπεζ χρώμα, με χαρακτηριστική οσμή. επιτρέπονται κηλίδες καφέ.

Έκδοχα: μαννιτόλη, άνυδρο κιτρικό οξύ, ποβιδόνη, άνυδρο dicitratobismuthate τριμαγνήσιο, ασπαρτάμη, λεμόνι αρωματισμού ρούμι (Αντίλλες).

4,95 g - σάκοι από σύνθετο υλικό (6) - πακέτα kartonnye.4.95 g - σάκοι από σύνθετο υλικό (8) - συσκευασίες kartonnye.4.95 g - σάκοι από σύνθετο υλικό (12) - συσκευασίες kartonnye.4.95 g - σάκοι από σύνθετο υλικό ( 16) - συσκευασίες από χαρτόνι.

Κόνις για την παρασκευή διαλύματος πρόσληψης (λεμόνι με ζάχαρη) με ανοιχτό μπεζ χρώμα, με χαρακτηριστική οσμή. επιτρέπονται κηλίδες καφέ.

Έκδοχα: σακχαρόζη, άνυδρο κιτρικό οξύ, αραβικό κόμμι, διαλυτή σακχαρίνη, αρωματική ουσία λεμονιού και ρούμι (Αντίλλες).

13.1 g - σάκοι σύνθετου υλικού (6) - συσκευασίες από χαρτόνι 13.1 g - σάκοι σύνθετου υλικού (8) - συσκευασίες από χαρτόνι.

Σκόνη για την παρασκευή πόσιμου διαλύματος (βατόμουρο με ζάχαρη) από ανοιχτό ροζ έως ελαφρύ μπεζ. οι σκούρες ροζ κηλίδες επιτρέπονται.

Έκδοχα: σακχαρόζη, άνυδρο κιτρικό οξύ, αραβικό κόμμι, σακχαρινικό νάτριο, γεύση βατόμουρου.

12.75 g - σάκοι από σύνθετο υλικό (4) - πακέτα kartonnye.12.75 g - σάκοι από σύνθετο υλικό (5) - συσκευασίες kartonnye.12.75 g - σάκοι από σύνθετο υλικό (6) - συσκευασίες kartonnye.12.75 g - σάκοι από σύνθετο υλικό ( 8) - συσκευασίες από χαρτόνι.

Φαρμακολογική δράση

Συνδυασμένο φάρμακο για τη συμπτωματική θεραπεία οξέων αναπνευστικών λοιμώξεων.

Η παρακεταμόλη είναι ένα αντιπυρετικό αναλγητικό που έχει αναλγητικά και αντιπυρετικά αποτελέσματα, λόγω της επίδρασής του στο κέντρο θερμορύθμισης στον υποθάλαμο. εξαλείφει πονοκέφαλο και άλλους τύπους πόνου, μειώνει τον πυρετό.

Ασκορβικό οξύ (βιταμίνη C) εμπλέκεται στη ρύθμιση των διαδικασιών οξειδοαναγωγής, το μεταβολισμό των υδατανθράκων, την πήξη του αίματος, την αναγέννηση των ιστών, στη σύνθεση των κορτικοστεροειδών, κολλαγόνου και προκολλαγόνου? ομαλοποιεί την τριχοειδή διαπερατότητα. Αυξάνει την αντίσταση του σώματος, η οποία σχετίζεται με τη διέγερση του ανοσοποιητικού συστήματος.

Φαινιραμίνη - αποκλειστή των υποδοχέων Η1 ισταμίνης, μειώνει ρινόρροια, ρινική συμφόρηση, αίσθημα φτάρνισμα, δακρύρροια, κνησμό και ερυθρότητα των ματιών.

Φαρμακοκινητική

Δεν υποβλήθηκαν δεδομένα σχετικά με τη φαρμακοκινητική του φαρμάκου Ferveks.

FERVEKS: ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ

Ferveks διορίζουν μέσα σε 1 τσάντα 2-3 φορές / ημέρες. κατά προτίμηση μεταξύ των γευμάτων. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου είναι τουλάχιστον 4 ώρες.

Σε ασθενείς με μειωμένη ηπατική ή νεφρική λειτουργία και σε ηλικιωμένους ασθενείς, το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

Η διάρκεια της θεραπείας (χωρίς τη συμβουλή του γιατρού) δεν υπερβαίνει τις 5 ημέρες όταν χρησιμοποιείται ως αναλγητικό και όχι περισσότερο από 3 ημέρες ως φυγόκεντρος.

Το φάρμακο πρέπει να διαλύεται πλήρως σε ένα ποτήρι ζεστό νερό και να πίνει αμέσως το προκύπτον διάλυμα.

Υπερδοσολογία

Συμπτώματα λόγω της δράσης της παρακεταμόλης: χλωμό δέρμα, απώλεια της όρεξης, ναυτία, έμετος, η σοβαρότητα της νέκρωσης λόγω δηλητηριάσεων εξαρτάται άμεσα από τον βαθμό υπερδοσολογίας. Τοξικές επιδράσεις σε ενήλικες είναι δυνατό μετά τη λήψη παρακεταμόλη σε μια δόση των 10-15 g: αυξημένα ηπατικά ένζυμα, αυξημένος χρόνος προθρομβίνης (μετά 12-48 ώρες μετά τη χορήγηση)? Μια λεπτομερής κλινική εικόνα της ηπατικής βλάβης εμφανίζεται μετά από 1-6 ημέρες. Σπάνια - ολέθρια ανάπτυξη ηπατικής ανεπάρκειας, η οποία μπορεί να είναι πολύπλοκη λόγω νεφρικής ανεπάρκειας (σωληνωτή νέκρωση).

Θεραπεία: μέσα στις πρώτες 6 ώρες μετά την υπερδοσολογία - πλύση στομάχου, χορήγηση δωρητών SH-ομάδες και πρόδρομες ουσίες της σύνθεσης γλουταθειόνης - μεθειονίνη μέσω 8-9 ώρες μετά την υπερβολική δόση και Ν-ακετυλοκυστεΐνη μετά από 12 ώρες Η ανάγκη για επιπρόσθετους θεραπευτικούς δραστηριότητες (περαιτέρω εισαγωγή της μεθειονίνης σε. / στην εισαγωγή της Ν-ακετυλοκυστεΐνης) προσδιορίζεται από τη συγκέντρωση παρακεταμόλης στο αίμα, καθώς και από το χρόνο που παρέμεινε μετά τη χορήγηση.

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

Τα αντικαταθλιπτικά, τα αντιπαρκινσονικά φάρμακα, τα αντιψυχωσικά (παράγωγα της φαινοθειαζίνης) αυξάνουν τον κίνδυνο ανεπιθύμητων ενεργειών (κατακράτηση ούρων, ξηροστομία, δυσκοιλιότητα) του Fervex.

Με ταυτόχρονη χρήση με Ferveks, το GKS αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης γλαυκώματος.

Επαγωγείς οξείδωση μικροσωμικές στο ήπαρ (φαινυτοΐνη, αιθανόλη, βαρβιτουρικά, ριφαμπικίνη, φαινυλβουταζόνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά) αυξάνουν την παραγωγή των υδροξυλιωμένων δραστικών μεταβολιτών της παρακεταμόλης, η οποία καθιστά την πιθανότητα σοβαρής τοξικότητας σε υπερβολική δόση ναρκωτικών χαμηλή.

Οι αναστολείς της μικροσωμικής οξείδωσης (συμπεριλαμβανομένης της σιμετιδίνης) μειώνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικής δράσης της παρακεταμόλης.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων.

Η αιθανόλη συμβάλλει στην ανάπτυξη οξείας παγκρεατίτιδας.

Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινών.

Εγκυμοσύνη και γαλουχία

Το φάρμακο αντενδείκνυται κατά το πρώτο και το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια της γαλουχίας (θηλασμός).

FERVEX: ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Από την πλευρά του πεπτικού συστήματος: ναυτία, πόνος στην επιγαστρική περιοχή. σπάνια, ξηροστομία. με παρατεταμένη χρήση σε δόσεις σημαντικά υψηλότερες από τις συνιστώμενες, αυξάνει την πιθανότητα μη φυσιολογικής ηπατικής λειτουργίας.

Από την πλευρά του αιμοποιητικού συστήματος: σπάνια - αναιμία, θρομβοκυτοπενία, μεθεμοσφαιριναιμία.

Από το ουροποιητικό σύστημα: σπάνια - κατακράτηση ούρων. με παρατεταμένη χρήση σε δόσεις σημαντικά υψηλότερες από τις συνιστώμενες, αυξάνει την πιθανότητα εξασθένισης της νεφρικής λειτουργίας.

Αλλεργικές αντιδράσεις: δερματικό εξάνθημα, κνησμός, κνίδωση, αγγειοοίδημα.

Άλλες: σπάνια - διαθεσιμότητα παρησίων, υπνηλία.

Το φάρμακο είναι καλά ανεκτό στις συνιστώμενες δόσεις.

Όροι και συνθήκες αποθήκευσης

Το φάρμακο πρέπει να φυλάσσεται μακριά από παιδιά, σε ξηρό μέρος σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C. Διάρκεια ζωής - 3 χρόνια.

Ενδείξεις

  • ARVI (συμπτωματική θεραπεία).
  • Ρινοφαρυγγίτιδα.

Αντενδείξεις

  • διαβρωτικές και ελκώδεις αλλοιώσεις της γαστρεντερικής οδού (στην οξεία φάση).
  • νεφρική ανεπάρκεια.
  • πύλη υπέρταση;
  • χρόνιος αλκοολισμός.
  • ανεπάρκεια της 6-φωσφορικής αφυδρογονάσης γλυκόζης,
  • παιδιά έως 15 ετών.
  • I και III τρίμηνα της εγκυμοσύνης.
  • περίοδος θηλασμού (θηλασμός) ·
  • υπερευαισθησία στο φάρμακο.

Το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή στην ηπατική ανεπάρκεια, το γλαύκωμα κλεισίματος με γωνία, την υπερπλασία του προστάτη, τη συγγενή υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), την ιική ηπατίτιδα, την αλκοολική ηπατίτιδα σε ηλικιωμένους ασθενείς.

Ειδικές οδηγίες

Εάν πρέπει να παίρνετε μετοκλοπραμίδη, δομπεριδόνη ή κολεσταραμίνη ενώ χρησιμοποιείτε το Fervex, ο ασθενής πρέπει να συμβουλευτεί γιατρό.

Ενώ χρησιμοποιείται το Fervex, οι εργαστηριακοί δείκτες μπορεί να παραμορφωθούν με την ποσοτικοποίηση της συγκέντρωσης ουρικού οξέος και γλυκόζης στο πλάσμα.

Προκειμένου να αποφευχθεί τοξική βλάβη στο ήπαρ, η παρακεταμόλη δεν πρέπει να συνδυάζεται με την πρόσληψη αλκοόλ, καθώς και από άτομα που είναι επιρρεπή στη χρόνια κατανάλωση οινοπνεύματος.

Όταν χρησιμοποιείται το φάρμακο, ο κίνδυνος ηπατικής βλάβης αυξάνεται σε ασθενείς με αλκοολική ηπατόνωση.

Με παρατεταμένη χρήση σε δόσεις σημαντικά υψηλότερες από τις συνιστώμενες, είναι απαραίτητος ο έλεγχος του μοτίβου του περιφερικού αίματος.

Χρήση σε ασθενείς με διαβήτη

Το φάρμακο με τη μορφή σκόνης για την παρασκευή διαλύματος για χορήγηση από το στόμα λεμόνι δεν περιέχει ζάχαρη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ασθενείς με διαβήτη.

Σε ένα φακελάκι παρασκεύασμα σε μορφή σκόνης για την παρασκευή ενός διαλύματος για στοματική λεμόνι με ζάχαρη ή με βατόμουρο ζάχαρη που περιέχεται 11,5 g ζάχαρη, η οποία αντιστοιχεί σε 0,9 XE. Αυτό θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όταν πρέπει να χρησιμοποιήσετε αυτή τη μορφή δοσολογίας σε ασθενείς με σακχαρώδη διαβήτη ή σε ασθενείς με δίαιτα με χαμηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη.

Χρήση κατά παράβαση της λειτουργίας των νεφρών

Σε ασθενείς με διαταραχή της νεφρικής λειτουργίας, το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

Χρησιμοποιήστε κατά παράβαση του ήπατος

Σε ασθενείς με διαταραγμένη ηπατική λειτουργία, το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

Το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή στην ηπατική ανεπάρκεια, τη συγγενή υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), την ιική ηπατίτιδα, την αλκοολική ηπατίτιδα.

Όροι πώλησης φαρμακείου

Το φάρμακο εγκρίνεται για χρήση ως μέσο εξωχρηματιστηριακής χρήσης.

Αριθμοί εγγραφής

σκόνη d / prigot. R-ra d / πρόσληψη (βατόμουρο με ζάχαρη) 500 mg + 25 mg + 200 mg / 1 συσκευασία. 12,75 g 4, 5, 6 ή 8 τεμ. P N015947 / 01 (2025-08-09 - 0000-00-00) σκόνη d / prigot. R-ra d / κατάποση (λεμόνι με ζάχαρη) 500 mg + 25 mg + 200 mg / 1 Pak.: Pak. 13,1 g 6 ή 8 τεμ. P N015947 / 01 (2025-08-09 - 0000-00-00) σκόνη d / prigot. R-ra d / κατάποση λεμονιού 500 mg + 25 mg + 200 mg / 1 kg. 4.95 g 6, 8, 12 ή 16 τεμ. P N015947 / 02 (2027-08-09 - 0000-00-00)